Zámek Vráž & Jezírka lásky

Zámek Vráž & Jezírka lásky

V malebné vesničce Vráž, ležící severně od královského města Písku, najdete spoustu zajímavostí. Mimo jiné i krásný novogotický zámek Vráž.

Zdroj: vyletnik.cz

Zámek ve Vráži

je jednou z nejmladších zámeckých staveb u nás. V letech 1868-1875 si Lobkovicové postavili mezi Starou a Novou Vráží novogotický zámek, který ovšem již roku 1881 vyhořel. Na jeho místě byla postavena nová opět novogotická budova sloužící jako letní a lovecké sídlo, kterou postupně obklopil rozlehlý krajinářský park. Roku 1906 prodal Bedřich Lobkowicz zámek Pomocnému spolku pro péči o zdraví úředníků a zřízenců v Praze, v roce 1932 byl zámek odkoupen Nemocenskou pojišťovnou soukromých úředníků a zřízenců, která jej roku 1936 byl přeměnila na sanatorium. Za druhé světové války zabral sanatorium wehrmacht, kterému sloužil jako ozdravovna pro vojáky s plicními chorobami. Po osvobození byl obnoven provoz sanatoria, k lázeňským účelům slouží dodnes.
Zdroj: Hrady.cz

S pejskem (na vodítku) je volně přístupný rozlehlý zámecký park. Ubytovat i občerstvit se dá přímo v lázeňském komplexu.

Romantickou, 1,5 km dlouhou procházkou se dá přímo od lázeňského komplexu dojít k Jezírkům lásky.

Jezírka lásky

Dvě jezírka, nacházející se pod Čertovou horou, jsou nazývána jezírky lásky – především to menší, spodní, je pak mezi místními lázeňskými hosty známější, protože se k němu váže pověst o kněžně, žijící na zámku, která se v jezírku utopila, protože čekala nemanželské dítě. Tato legenda vznikla na základě jednoho obrazů v zámku Vráž, kde je zobrazena krásná žena s malým dítětem.
Nejedná se o přírodní útvary, ale o dva rybníky vytvořené lidskou rukou jako zásobárna vody pro lesní zvěř, přičemž jsou zásobovány především dešťovou vodou. jezírko lásky, tedy to spodní, je zhruba čtyři metry hluboké a natolik čisté, že v něm žijí raci. Z jezírek vytéká potok, který napájí další tři rybníky, až se vlévá do Novovrážského rybníka.

Zdroj: Turistika.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top